Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska podał wyniki rocznej oceny jakości powietrza w województwie lubuskim na podstawie badań emisji wykonanych w 2019 roku. Wnioski z oceny są pozytywne – z roku na rok, czystość żarskiego powietrza poprawia się w każdym badanym aspekcie.
Pomiary uwzględniały substancje mające wpływ na zdrowie ludzkie oraz na rośliny, to jest: pył zawieszony PM10 wraz z poziomem benzo(a)pirenu, pył zawieszony PM2,5. W 2019 roku po raz pierwszy badaniom poddano również poziom benzenu, czyli tak zwanego wskaźnika przemysłowego. Wskaźnik ten jest badany na stacji monitoringu jakości powietrza przy ul. Szymanowskiego. Co ważne, w żarskich stacjach pomiarowych stwierdzono spadek ilości przekroczeń dopuszczalnego poziomu pyłu zawieszonego PM10 o 57% w stosunku do 2018 roku. O połowę spadła również wartość benzo(a)pirenu, z kolei wartość pyłu zawieszonego PM2,5 w porównaniu z 2018 rokiem spadła o 25%.
Żarskie stacje monitoringu jakości powietrza nie odnotowały przekroczeń pyłu zawieszonego PM2,5 oraz benzenu w całym 2019 roku.
Poprawa jakości powietrza w Żarach wynika przede wszystkim z wymiany pieców, na który to cel Urząd Miasta przeznaczył w latach 2017-2019 1 400 000 zł, co pozwoliło zlikwidować około 300 palenisk. W tym roku, do Urzędu wpłynęło kolejne 98 wniosków o wymianę pieców. Nie bez znaczenia na czystość powietrza w Żarach były również kontrole domowych palenisk, które od 2019 roku były przeprowadzane również z wykorzystaniem drona. Gmina Żary zainwestowała również w alternatywny środek transportu, jakim są rowery miejskie, od 2017 roku obowiązuje również darmowa komunikacja miejska w każdy pierwszy poniedziałek i wtorek miesiąca