W piątek, 29 stycznia o godzinie 19:00 w Pałacu Książęcym w Żaganiu odbędzie się 22. Koncert Noworoczny pod tytułem „Niech kwitnie nadzieja w nas”. Po raz pierwszy w ponad 20-letniej historii koncert będą mogli zobaczyć widzowie z całego świata dzięki transmisji na żywo, która będzie dostępna w serwisie YouTube. Organizatorem wydarzenia tradycyjnie są zakłady SWISS KRONO w Żarach.
Koncert Noworoczny będzie wyjątkowym wydarzeniem, bo chociaż ze względów bezpieczeństwa na miejscu w Żaganiu zabraknie publiczności, to prawdopodobnie zgromadzi jeszcze więcej słuchaczy niż poprzednie jego edycje. Wszystko to dzięki transmisji online, która dostępna będzie bezpłatnie na kanale YouTube.
Za nami trudny rok 2020, który upłynął pod znakiem pandemii, dlatego organizatorzy zdecydowali się zadedykować koncert pracownikom służby zdrowia, którzy stoją na pierwszej linii w walce z COVID-19.
Motywem przewodnim koncertu jest utwór „Miejcie Nadzieję” do którego słowa napisał Adam Asnyk, a muzykę skomponował Zbigniew Preisner. – Mimo, że tekst powstał 100 lat temu, jego przesłanie jest nadal aktualne i staje się dla nas drogowskazem – piszą organizatorzy w zapowiedzi wydarzenia.
Koncert poprowadzi Andrzej Poniedzielski – satyryk, poeta, aktor. Autor tekstów piosenek m.in. dla Grzegorza Turnaua, Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Seweryna Krajewskiego. Mistrz Mowy Polskiej, Ambasador Polszczyzny według nagrody przyznanej przez Polską Akademię Nauk.
Wiemy już, jakie utwory zostaną wykonane podczas koncertu i trzeba przyznać, że lista robi wrażenie.
- Ave Maria – muz. Jan Sebastian Bach / Charles Gounod
- Panis Angelicus – muz. Cesar Franck
- The Player – muz. David Foster
- Cisza – sł. Jerzy Łysiński, muz. Michał Jurkiewicz
- Pytania – sł. Jerzy Łysiński, muz. Michał Jurkiewicz
- Wracam do siebie – sł. Janusz Onufrowicz, muz. Kuba Badach
- Kolęda dla nieobecnych – sł. Szymon Mucha, muz. Zbigniew Preisner
- Miejcie Nadzieję – sł. Adam Asnyk, muz. Zbigniew Preisner
- Czas – sł. Włodzimierz Dulemba, muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz
- Nauczmy się żyć obok siebie – sł. Wojciech Kejne, muz. Zbigniew Wodecki
- Pejzaż horyzontalny – sł. Wiesław Dymny, muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz
- Zaklinanie Czarowanie – sł. Michał Zabłocki, muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz
- Stwardnieje Ci łza – sł. Leszek Aleksander Moczulski, muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz
- Dni, których nie znamy – sł. Marek Grechuta, muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz
Kto wystąpi na scenie?
Koncert Noworoczny tradycyjnie zgromadzi plejadę artystów. Wśród nich znajdą się między innymi takie gwiazdy muzyki jak Anna Lasota, Andrzej Lampert, Beata Rybotycka, Jakub Badach czy Jacek Wójcicki.
Poniżej prezentujemy krótkie sylwetki wykonawców:
Anna Lasota
Anna Lasota jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest również finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy, laureatką Nagrody Publiczności Królewskiego Festiwalu Wokalnego w Wilanowie. Laureatka statuetki FLISS 2012, przyznawanej przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki – „Za błysk talentu wokalnego i scenicznego, za swobodę i błyskotliwość prezentacji wokalnych, oraz za poruszające kreacje muzyczne i teatralne…”.
Artystka prowadzi indywidualną działalność koncertową. Uczestniczyła m.in. w prawykonaniu Missa solemnis. Od 2011, we współpracy z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz Orkiestrą Polskiego Radia, realizuje cykl „Wielkich Koncertów Muzyki Filmowej” (Hans Zimmer, John Williams, James Horner).
Andrzej Lampert
Kolejną gwiazdą Koncertu Noworocznego będzie Andrzej Lampert. Lampert studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie śpiewu solowego Janusza Borowicza.
Jest laureatem wielu konkursów, takich jak m.in. 3. Konkurs Wokalny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, 15. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu czy 15. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Imricha Godina Iuventus Canti we Vráblach.
Beata Rybotycka
Wśród zaproszonych artystów, znalazła się również Beata Rybotycka – absolwentka PWST w Krakowie. W latach 1987-1997 była aktorką Starego Teatru, gościnnie występowała w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie i Teatrze na Woli w Warszawie oraz w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Beata Rybotycka jest laureatką Srebrnego Medalu „Zasłużony kulturze gloria artis”, została również odznaczona Honoris Gratia przez Prezydenta Miasta Krakowa
W 1991 r. artystka dołączyła do zespołu kabaretu Piwnica Pod Baranami. Znana jest jako interpretatorka utworów Jana Kantego Pawluśkiewicza, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Sikorowskiego, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, do których słowa napisali m.in. Leszek Aleksander Moczulski, Zbigniew Książek, Michał Zabłocki.
Jakub Badach
Niewątpliwie, jednym z najszerzej rozpoznawalnych artystów Koncertu Noworocznego Swiss Krono będzie Jakub Badach – wokalista, instrumentalista, producent, aranżer. Jeden z najbardziej wszechstronnych artystów krajowej sceny muzycznej. Dwukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, w kategorii „Wokalista Roku”.
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zamościu w klasie fortepianu oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył
z wyróżnieniem w klasie wokalistyki w roku 2000.
Od drugiej połowy lat 90. Badach współtworzy dwie formacje muzyczne. Pierwszą z nich jest grupa Poluzjanci (dawniej Polucjanci). Drugą grupą współtworzoną przez Kubę jest quasi jazzowa formacja The Globetrotters. W ciągu swej wieloletniej działalności artystycznej Kuba Badach wcielał się w role wokalisty, kompozytora lub producenta muzycznego i miał zaszczyt współpracować z czołowymi postaciami polskiej sceny.
Jacek Wójcicki
Plejadę gwiazd Koncertu Noworocznego dopełnia Jacek Wójcicki, który od lat zajmuje na polskim rynku muzycznym pozycję wyjątkową. Obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie, porusza się z łatwością po wielu gatunkach i stylach muzycznych. Każdy jego koncert spaja niepowtarzalna osobowość sceniczna, tworząc kolorowe, pełne kontrastów, brawurowe show.
„Jacek na scenie staje się fascynującym demonem wesołej i smutnej piosenki. Idźcie popatrzeć jak występuje! Podziwiajcie! Zaproście do domu!” Tak zapowiadał go w Piwnicy pod Baranami legendarny założyciel i wieloletni dyrektor kabaretu, Piotr Skrzynecki. Od tamtych lat nic się nie zmieniło. Jacek jest tak samo demoniczny i rozmiłowany w kontrastach: w tym co komiczne, i w tym co liryczne. Dziś tak samo jak wtedy, gdy debiutował w Piwnicy, warto go słuchać i podziwiać.
Jako aktora (jest absolwentem krakowskiej PWST) widzieliśmy go w takich filmach jak „Lista Schindlera” S. Spielberga, „Ostatni dzwonek” M. Łazarkiewicz, serialach „Dzieci z Doliny Młynów” i „Urwisy z Doliny Młynów” oraz programach TV m.in. w „Kabarecie Olgi Lipińskiej”, galach Zbigniewa Górnego itd. Stworzył też niezapomnianą postać Pana Tenorka – bohatera programów dziecięcych TVP.
Źródło: materiały prasowe