Trwają prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego za plastikowe butelki. Podobny system działa już w wielu europejskich krajach. Nie jest jeszcze pewne, czy system funkcjonujący w Polsce będzie tzw. systemem producenckim, czy systemem państwowym. Ile trzeba będzie dopłacić do jednorazowych opakowań?
Co oznacza wprowadzenie kaucji?
Wprowadzenie kaucji na jednorazowe opakowania plastikowe i aluminiowe w praktyce oznacza doliczenie do ich ceny wysokości kaucji zwrotnej. W wielu europejskich krajach funkcjonuje tak zwany system producencki, w którym to na producentach spoczywa odpowiedzialność za wprowadzenie systemu kaucyjnego. Alternatywą jest system państwowy, w którym to państwo jest odpowiedzialne za zorganizowanie systemu kaucyjnego. Taki system działa jednak tylko w Chorwacji.
Ile dopłacimy do opakowań?
Z wyliczeń Polskiej Federacji Producentów Żywności wynika, że jeśli system kaucyjny miałby być wprowadzony przez producentów napojów, kaucja za butelkę PET byłaby nie niższa niż 50 groszy. Federacja podkreśla jednak, że są to dane szacunkowe a wiele zależeć będzie od powszechności stosowania systemu.
System kaucyjny ma na celu upowszechnienie nawyku sortowania odpadów. Jest to również dostosowanie się do unijnej dyrektywy, która narzuca na producentów odpowiedzialność za opakowania, które wytworzyli. System musi być wdrożony do stycznia 2023 roku.