1 kwietnia ruszył Narodowy Spis powszechny – obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski spis, który odbywa się co dekadę. GUS zachęca do brania udziału loterią i przypomina – zapominalscy zapłacą karę!
Jak dokonać spisu?
Dziś na rządowej stronie spis.gov.pl ruszyła aplikacja, dzięki której można spisać się samodzielnie. Samospis jest zresztą preferowaną formą wzięcia udziału w spisie powszechnym. GUS informuje jednak, że w wyjątkowych sytuacjach dopuszczany jest spis poprzez wywiad telefoniczny lub wywiad bezpośredni z rachmistrzem spisowym. Czasu jest sporo, bo spis kończy się 30 czerwca 2021 roku, jednak należy pilnować tej daty – za niewzięcie udziału w spisie grozi kara finansowa w wysokości nawet 5000 zł.
Formularz spisu w tym roku zawiera więcej pytań, niż w latach poprzednich. Zostaniemy zapytani o dane osobowe, informacje o relacjach rodzinnych, czy informacje dotyczące mieszkania bądź domu. Przy części z pytań, w szczególności tych osobistych, będzie znajdowała się adnotacja o tym, że odpowiedź na daną kwestię można pominąć. Pozostałe pytania są obligatoryjne.